2018. a kevade lihavõtted on teil võimalik veeta kevadises Horvaatias, Zagrebis!

Reisiaeg: 29.03 - 02.04.2018.

Horvaatia pealinn - miljonilinn Zagreb- on ühtlasi riigi suurim linn, mis laiub Sava jõe kallastel ja Medvenica mäe jalamil. Uhkelt üle Zagrebi kõrguv Medvednica kaitseb linna külmade põhjatuulte eest ning pakub ajaveetmisvõimalusi igaks aastaajaks. Talvel saab siin suusatada ning soojemal ajal matkata, piknikku pidada jm moel värskes õhus aega veeta. Lisaks sellele avaneb mäelt kaunis vaade ümbruskonnale.  

Zagrebis on kirev kultuuri- ja kunstielu- põnevad muuseumid ja kunstigaleriid, teatrietendused ja kontserdid, spordi- ja meelelahutusüritused. Lisaks sellele kaunis arhitektuur, head restoranid, külastajatest tulvil õdusad kohvikud. Jaruni jõe äärsetest diskoteekides tantsitakse varajaste hommikutundideni.

Lihavõtted on üks tähtsamaid Horvaatia riigipühi, mil toimuvad rongkäigud ja jumalateenistused ning saab proovida kohalikke lihavõtteroogi. Märtsiks on krõbedam talvekülm juba möödunud, restoranide-baaride väliterrassid soodsa ilma korral avatud ning linnapargid ja aiad kevadises õitemeres.

Lihavõtted

Lihavõtted on tähtsuselt teine riigipüha Horvaatias, millega tähistatakse nii Kristuse surnust ülestõusmist kui ka kevade algust. Pidustused algavad juba Palmipuudepühaga(25.03.2018) ning kestavad üle nädala. Palmipuudepühal tuuakse õnnistuseks tuppa oliivi- või rosmariinioksad, sest palme kasvab Horvaatias suhteliselt vähe. Oksad kaunistatakse paelte ja lilledega, punutakse pärgadeks ning viiakse õnnistuse saamiseks kirikusse. Õnnistatud pärjad riputatakse kodus üles kaitseks ebaõnne ja kurjade hingede vastu. Palmipuudepüha hommikul pestakse nägu veega, millesse on õhtul puistatud lilleõied. 

Enne Lihavõtte hommikusööki on kombeks pisikesi kingitusi nagu šokolaadijäneseid ja -mune koju või aeda ära peita. Religioossetes peredes viiakse lihavõtte hommikusöök eelmisel õhtul või lihavõtte varahommikul kirikupalvusele õnnistamiseks. Pikka lihavõtte hommikusöök nauditakse lähedastega 2-3 tundi. Lisaks munadele kuulub lihavõtteroogade hulka sink või röstitud lammas redise ja sibulaga. Süüakse just eelnenud paastu ajal keelatud roogi. Süüakse ka koogilaadset, enamasti ümmarguse kujuga lihavõtteleiba, mille peale on enne küpsetamist lõigatud rist. Koksitakse muidugi ka värvitud mune. Vanasti värviti mune erinevate taimede ja köögiviljadega - sibulakoorte, puukoore, spinati, peediga. Kõige levinumad olidki punased munad, sest peeti kasvatatakse Horvaatias palju. Pruuni värvi mune saadi puukoorega toonides.

Ka Zagrebi loomaaias on traditsiooniks loomadele lihavõttehommikusööki pakkuda. Loomadele, kes mune söövad, antakse mune. Teiste toit antakse ette lihtsalt munakujulises pakis. 

Lihavõttenädala õhtutel toimuvad linnatänavatel tseremooniad ja rongkäigud. Zagrebi katedraali esisel alal toimub tavaliselt hiigelsuurte käsitsi maailitud lihavõttemunade näitus. Jelacic'i väljakul on lihavõtteturg. Väljakule kerkivad väikesed puidust putkad, kus müüakse lihavõtetega seotud tooteid - käsitööd, suveniire, toitu. Kesk-Horvaatia külades süüdatakse suured lõkked ning tulistatakse vanaaegsetest püssidest.

Pühapäev ja esmaspäev on riigipühad ning enamik ärisid on kas suletud või töötavad lühendatud tööpäevaga.

Ekskursioonid ja lisateenused

Pakume teile valiku eestikeelseid ekskursioone, mille toimumise eelduseks on 20 osavõtjat. Juhul, kui soovijaid on vähem, siis on võimalik minna võõrkeelsetele ekskursioonidele. Nende toimumispäevad, hinnad ja marsruut võivad eestikeelsest ekskursiooniprogrammist erineda. Lastele vanuses 2-11. a kehtib soodustus kuni 50%. NB! Ekskursioonide hinnad ja programm võivad muutuda.

NB! Kui soovite Zagrebi eestikeelsetel ekskursioonidel osaleda, siis palun ostke need juba enne reisi. Kohapeal müümiseks jäävad vaid mõned üksikud vabad kohad. Vabade kohtade olemasolul saab kohapeal ekskursioone osta vaid sularahas eurodes. Zagrebi ekskursioonvalik täieneb augusti esimeses pooles.

Ljubljana ja Postojna koopad

Hea võimalus külastada ka naaberriik Sloveeniat, mille pealinn Ljubljana jääb Zagrebist vaid 140 km kaugusele. Tutvume rohelusse uppuva ning smaragdrohelise Ljubljanica jõe kaldal paikneva linna tähtsamate vaatamisväärsustega. Seejärel suundume ühe Sloveenia olulisima vaatamisväärsuse juurde - Postojna koobastesse. 115 m sügavusel maapõues paiknevad 24 km pikkusel maa-alal laiuvad karstikoopad uuristas kaljudesse Pivka jõgi. Koobaste külastus algab rongisõiduga, peale mida läheme u 1,5 km pikkusele jalutuskäigule. Imetleme sajandite jooksul tekkinud maa-aluseid stalagmiite ja stalaktiite ning nende ühinemisel kujunenud kauneid kivisambaid. Koobaste õhutemeperatuur on aastaringselt 8-10 plusskraadi ning õhuniiskus 95%.

Plitvice järvede rahvuspark

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Horvaatia vanim rahvuspark - Plitvice, on maaliline järvede, koskede, tihedate metsade ja pehme sambla muinasjutumaailm. Kokku 16-e koskede ja jugadega ühendatud järve vee värvus varieerub türkiissinisest rohelise ja hallist helesiniseni sõltudes päikesevalguse langemisest järevele ning mineraalainete hulgast vees. Plitvices paikneb Horvaatia kõrgeim kosk - 78 m kõrguselt alla langev Veliki Slapt. Mineraalirikas vesi tungib läbi kaljude ning moodustab karstikoopaid. 

Plitvices on rikkalik taime- ja loomariik ning lausa 70 taimeliiki on endeemsed. Järved kubisevad kaladest, mida jahivad vee kohal tiirutavad haigrud. Lisaks haigrutele lehvivad järvede kohal liblikapilved. Loomadest võib kohata hirvi, hunte, karusid ja metssigu. Looduse ilu nauditakse mööda puitsildasid jalutades, paadi või bussiga sõites. Ujumine pole Plitvice järvedes lubatud. 

Peale rahvuspargi külastamist naudime kolmakäigulist lõunasööki mitmekümne aastase traditsiooniga Lička kuća rahvusrestoranis. Plitvice pargi territooriumil paiknevas rustikaalses stiilis sisustatud restoranis pakutakse autentseid Horvaatia roogi. Kahekorruselise restorani südames on avatud tuli, kus lahtisel tulel lammast jm liha röstitakse. Külastajad saavad restoranis näha rahvuslikke esemeid kohalike talupoegade igapäevaelust.

Zagrebi linnaekskursioon

Paaritunnise Zagrebi jalgsiekskursiooni käigus külastame ajast aega Aadria mere ja Kesk-Euroopa kaubateede sõlmpunktis paiknenud linna olulisemaid vaatamisväärsusi. Imetleme ülalinna kauneid barokkhooneid ning värvilise katuse ning ajalooliste vappide poolest poolest tuntud Püha Markuse kirikut. Külastame uusgooti arhitektuuripärli - kaksiktoridega Zagrebi katedraali, südalinnas peetavat Dolaci taluturgu, Austria-Ungari stiilis hoonetega Zagrebi keskväljakut (Ban Jelacici), nn Kiviväravat (Stone Gate)-üht neljast keskaegse Zagrebi linna väravast. 

Hinnapäring

Meie koostööpartnerid alati heade pakkumistega